Műszaki képzési vízumot azok kaphatnak, akik egy japán vállalatnak vagy intézménynek dolgozva technológiát, készségeket vagy ismereteket szereznek, vagy akik a megszerzett készségek elsajátítása érdekében végeznek munkát.
Kétféle elfogadási lehetőség van: vállalatfüggetlen és szakszervezet által elfogadott.

Gyári személyzet

A vállalatfüggetlen típus az, amikor egy tengerentúli vállalat teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállalóit gyakornokként fogadják egy japán vállalathoz. A fogadó vállalat minden 20 teljes munkaidős alkalmazottjára egy gyakornokot lehet felvenni.
A csoportfelügyelet típusa, Ez azokra az esetekre vonatkozik, amikor egy olyan szervezet, mint például egy kereskedelmi és iparkamara vagy egy üzleti szövetkezet, amely japán segítséget és útmutatást kap, felelős a gyakornokok fogadásáért és felügyeletéért. Ilyen esetekben három gyakornok fogadható, ha a fogadó vállalatnak 50 vagy kevesebb teljes munkaidős alkalmazottja van, hat gyakornok 100 vagy kevesebb, 10 gyakornok 200 vagy kevesebb és 15 gyakornok 300 vagy kevesebb esetén.

A tanulószerződéses gyakorlati vízum megszerzésének feltételei (vállalatfüggetlen elfogadás).

Csoportos felügyelt elfogadás lehetséges.

A technikai képzési vízum egy csoportos felügyelettel ellátott vízumtípus olyan tevékenységekhez, amelyek célja a technológia, készségek és ismeretek elsajátítása egy japán vállalat vagy intézmény alkalmazásában, és az elfogadható technikai gyakornokok köre a japán vállalatokkal vagy más szervezetekkel a következő kapcsolatok valamelyikében álló külföldi intézmények alkalmazottaira terjed ki.

  1. japán vállalatok és más külföldi létesítmények.
  2. Olyan szervezetek, amelyek legalább egyéves folyamatos nemzetközi tranzakciókkal rendelkeznek japán és más vállalatokkal, vagy legalább 1 milliárd jen értékű nemzetközi tranzakcióval az elmúlt évben.
  3. Japán vállalatokkal és másokkal nemzetközi üzleti kapcsolatban álló szervezetek, például nemzetközi üzleti partnerségek, az igazságügyi miniszter által nyilvános közleményben meghatározottak szerint.

A tanulószerződéses gyakorlati képzésekre vonatkozó követelmények.

  1. A tengerentúli fióktelepek, leányvállalatok vagy vegyesvállalatok munkavállalói, akiket az érintett telephelyről helyeznek át vagy küldenek ki.
  2. Az általánosnál bonyolultabb szakmai készségeket kíván megszerezni.
  3. Legalább 18 éves, és tervezi, hogy hazatérése után Japánban megszerzett szakmai készségeit kamatoztatni fogja.
  4. Olyan szakmai készségeket kíván megszerezni, amelyeket szülőföldjén nehéz lenne megszerezni.
  5. Korábbi tapasztalattal rendelkezik ugyanazon szakmai gyakorlat terén, mint amit Japánban tervez elvégezni.
  6. Biztosított, hogy nem kell letétet fizetnie a kiküldő szerv vagy a gyakorlati képzést biztosító szerv által, és nem kötöttek megállapodást kártérítési díjról a munkaszerződés megszegése esetén.

Szakmai gyakorlati képzést biztosító intézmény követelményei

Az alábbi tantárgyakból legalább a tevékenység tervezett idejének hatod részében kell oktatást biztosítani:

  1. Japán nyelv
  2. Japánban való általános élettel kapcsolatos ismeretek
  3. Migrációs törvények, munkajogi szabályozás és egyéb jogi védelemmel kapcsolatos információk, amelyek szükségesek a szakmai gyakorlati képzésben részt vevők számára
  4. Olyan ismeretek, amelyek hozzájárulnak a szakmai készségek zökkenőmentes megszerzéséhez

Ezen felül a szakmai gyakorlati képzést biztosító intézményekre vonatkozó követelmények közé tartozik a szakmai gyakorlati oktatók és életvezetési tanácsadók biztosítása, valamint a szakmai gyakorlati naplók vezetése, a szakmai gyakorlati résztvevők számára nyújtott juttatások, szállás biztosítása, munkabaleseti biztosítás és egyéb védelmi intézkedések.

A műszaki képzési vízum megszerzésének feltételei (csoportos felügyelt elfogadás).

Csoportos felügyelet mellett történő elfogadásra jogosult szervezetek

  1. Kereskedelmi és iparkamara
  2. Kis- és közepes vállalkozások szervezete
  3. Szakképzési szervezet
  4. Mezőgazdasági szövetkezet, halászati szövetkezet
  5. Közhasznú egyesület, közhasznú alapítvány
  6. A jogügyminiszter által rendeletben meghatározott felügyeleti szerv

Szakképzési gyakornokokra vonatkozó követelmények

  1. A szerezni kívánt szaktudás nem egyszerű munka.
  2. Legalább 18 éves, és tervezi, hogy hazatérése után Japánban szerzett szaktudását hasznosítja.
  3. Olyan szaktudást szerez, amelyet szülőhelyén nehezen lehet elsajátítani.
  4. Hazájának kormánya vagy helyi közössége ajánlásával rendelkezik.
  5. Van tapasztalata olyan munkakörben, amely hasonló a Japánban tervezett szakképzéshez.
  6. A gyakornoknak nem kell letétet fizetnie a küldő szervezettől, ellenőrző szervtől vagy a szakképzési helyszíntől. Emellett nem kötöttek megállapodást bírságokról a munkaszerződés megszegésével kapcsolatosan.

Felügyeleti szervezetre vonatkozó követelmények

  1. A szaktudás gyakorlati oktatását támogatás és irányítás formájában országi vagy helyi közigazgatási szervek nyújtják.
  2. Legalább háromhavonta egyszer vagy gyakrabban, az intézmény vezetői ellenőrzést végeznek a szakképzési helyszínen.
  3. Biztosítják a szaktudás gyakorlati oktatásban résztvevők tanácsadási rendszerét.
  4. Megfelelően elkészítik a Szakképzés 1 számú szaktudás gyakorlati oktatási tervét.
  5. A Szakképzés 1 számú szaktudás gyakorlati oktatása során legalább havonta egyszer, az intézmény vezetői látogatást és irányítást végeznek.
  6. A szakképzési program kezdete után a szakképzés előtti kurzusok keretében legalább a következő témákban történő oktatás (elméleti és látogatásokkal együtt) legalább a tevékenység előrejelzett idejének hatod részében (ha előzetes oktatást végeztek külföldön legalább egy hónapig és legalább 160 órában, akkor legalább a tizenkettőt a teljes részében) . イ Japánban ロ Általános ismeretek Japánban élő emberek számára ハ Bevándorlási törvény, munkajogi szabályok és más információk, amelyek a szaktudás gyakorlati oktatásra szorulnak ニ Ismeretek, amelyek elősegítik a sima szaktudás megszerzését Ezen kívül a következő követelményeket kell teljesíteni: tisztázás a felügyeleti díjakról, intézkedések, ha a szaktudás gyakorlati oktatás nem folytatható, hazautazási költségek és a szakképzési résztvevők számára biztosított szállás, munkabaleseti biztosítás és egyéb biztosítási intézkedések, vezetőségi diszkvalifikációs okok.

Szakmai gyakorlati helyre vonatkozó követelmények

  1. Szakmai gyakorlati oktatók és életvezetési tanácsadók alkalmazása.
  2. Szakmai gyakorlati napló vezetése, amelyet a gyakorlat befejezését követően legalább 1 évig meg kell őrizni.
  3. A szakmai gyakorlaton részt vevők számára fizetett juttatás legalább azonos összegű legyen, mint a japán állampolgárok esetében.
  4. Ezen kívül szükséges továbbá szállás biztosítása a gyakorlaton részt vevők számára, biztosítási intézkedések (munkabaleseti biztosítás stb.), valamint a vezető tisztségviselőkre vonatkozó diszkvalifikációs követelmények.

Tartózkodási időszak

1 év és 6 hónap, vagy a jogügyminiszter által meghatározott időtartam (legfeljebb 1 év).